Bariery chodnikowe i mostowe – sposób na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego

Statystyki wypadków drogowych w Polsce zarówno z udziałem kierowców, jak i pieszych nie napawają optymizmem. Jednym z powodów tych niepokojących zdarzeń jest nieuważność. Choć nie istnieje sposób, który pozwoliłby wyeliminować to zjawisko, można zadbać o zwiększenie szans na zachowanie zdrowia i życia. Rozwiązaniem się niepozorne z wyglądu barierki chodnikowe i mostowe. Ich obecność w przestrzeni miejskiej pozwala odseparować różne grupy uczestników ruchu drogowego, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka nieprzewidzianych zachowań i w efekcie mniejszej liczby ofiar. 

Biało-czerwone, czarno-żółte, czasami również żółte lub czerwone, nieco rzadziej czarne albo srebrne. Szczeblinkowe, z jedną lub dwiema poprzeczkami oraz w wersji bez poprzeczki. Odporne na odkształcenia, a często również energochłonne. Są trwałe (wykonane ze stali lub aluminium) i spełniają określone normy bezpieczeństwa. Ich obecność nikogo nie dziwi, gdyż na stałe wpisały się w krajobraz miejski. Barierki chodnikowe i mostowe, bo o nich właśnie mowa, skutecznie chronią użytkowników dróg przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi zarówno z nieuważności, jak i złych warunków drogowych. Działają jak tarcza ochronna dla najbardziej narażonych uczestników ruchu. Ich głównym zadaniem jest minimalizowanie ryzyka wypadków wynikających z nieoczekiwanego wtargnięcia pieszych lub rowerzystów na jezdnię.

Barierki drogowe — gdzie należy je montować?

Montaż barier drogowych, zwanych również chodnikowymi, odbywa się w miejscach, gdzie istnieje wyraźna potrzeba oddzielenia strefy dla pieszych od części przeznaczonej dla pojazdów. Można spotkać je przy przejściach dla pieszych, wzdłuż chodników przylegających do jezdni o dużym natężeniu ruchu, przy ścieżkach rowerowych przebiegających równolegle do chodnika, na wyspach rozdzielających pasy ruchu, przy torowiskach tramwajowych i skrzyżowaniach, na końcach parkingów, a także wokół placów zabaw i szkół. Niektóre firmy decydują się na montaż barierek przy halach produkcyjnych i magazynowych, by wydzielić przestrzeń dla maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. 

Bariery mostowe – pierwsza linia obrony przed wypadkiem i upadkiem 

Mające formę sztywnego ogrodzenia bariery mostowe można spotkać w miejscach, gdzie występuje różnica między poziomami gruntu, a zatem w okolicach mostów (miejskich, autostradowych), wiaduktów i skarp. Ten niezwykle wytrzymały element infrastruktury separuje użytkowników ruchu drogowego również od rowów lub innych potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Wysokość bariery mostowej i jej wytrzymałość zależą od potencjalnych zagrożeń i intensywności ruchu. Nie tylko zapobiegają one potencjalnym wypadkom, zmniejszając ryzyko wjechania na część dla pieszych (w momencie utraty przez kierowcę kontroli nad pojazdem), ale i upadkom z dużych wysokości.

Bariery chodnikowe i mostowe od Mabo – zaufaj profesjonalistom!

Choć mają nieco ponad metr wysokości, to na nich w dużym stopniu spoczywa bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Ich projektowanie wiąże się z koniecznością spełnienia ściśle określonych norm jakościowych, a umiejscowienie wymaga starannego planowania, które uwzględnia specyfikę danej lokalizacji. Decydując się na zakup barier chodnikowych lub mostowych, należy korzystać z usług uznanych producentów, takich jak Mabo. Firma od lat specjalizuje się w rozwiązaniach dla infrastruktury drogowej i kolejowej. Za profesjonalizm i nienaganną opinię wśród klientów i kontrahentów otrzymaliśmy liczne nagrody przyznawane przez prestiżowe instytucje. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.